wtorek, marca 11, 2008

Energia Geotermalna

W ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie rosły inwestycje w przedsięwzięcia związane z energią odnawialną. Boom ten jednak zdawał się omijać energię geotermalną. W związku z wyczerpywaniem się największych złóż ropy konieczne jest dokonywanie większej ilości odwiertów w celu eksploatacji mniejszych (wcześniej nieopłacalnych) pól. Doprowadziło to do chronicznego braku sprzętu i specjalistów od odwiertów a tym samym coraz większych kosztów.
(Sea change - Offshore technology: Rising costs and clever kit ... )
(New Oil Crisis: An Engineer Shortage: )
Obecnie energia geotermalna na dużą skalę pozyskiwana jest głównie w Californii (gejzery). W 2006 roku było to blisko 5 % wytwarzanej w tym stanie elektryczności - więcej niż energia słoneczna, wiatrowa i biomasa razem wzięte. ( Geothermal energy gaining steam, but its future is up for debate ). Pozostałe kraje to Islandia i Filipiny. W tym ostatnim stanowi ona 20% wytwarzanej tam energii. Jednak przy stosowanych obecnie technologiach energia geotermalna nie wszędzie wydaje się mieć szanse powodzenia. Dzięki pracy grupy naukowców z Los Alamos może się to zmienić. Rozwijana przez Potter Drilling technologia umożliwić ma wykoynwanie odwiertów na głebokość kilku tysięcy metrów ... bez pomocy wiertła. Wykorzystują oni proces termiczny, 'uderzając' w skałe strumieniem ognia. Proces stworzony pod kątem twardych skał ma na celu oderwanie odłamków (skała nie jest jednorodna i często występują w niej miejsca osłabione co umożliwia wykruszanie pod wpływem temperatury) a nastęnie odprowadzenie ich strumieniem wody. Zaletą tej technologii mają być nieporównywalnie większe głebokości przy niższych kosztach, oraz dziesięciokrotnie krótszy czas wiercenia.

1 komentarz:

Bogdan Szymański pisze...

Podobna technologia o której Pan pisze jest wykorzystywana do włamań do skarbców i jak do tej pory niema możliwości sie przed tym bronić tzw lanca tlenowa wytwarza płomień o temp 4.500 C co powala wypalić wszystko.

Co do geotermii to niewątpliwie koszty odwiertów mają kluczowe znaczenie jednak jak pokazuje polskie podwórko ciągle korzystanie z głęboko położonych wód termalnych jest nie opłacalne. Pojawiają sie również problemy ekologiczne gdyż woda często jest bardzo wysoce zmineralizowana nie można jej odprowadzić do rzeki trzeba powrotem zatłaczać co podnosi koszty. Wielu wydawało sie że geotermia będzie polską specjalnością ale z pewnością jeszcze nie teraz
pozdrawiam